Amatéri verzus anglickí profesionáli


Všetko to začalo už v 19. storočí


V roku vzniku prvého profesionálneho futbalového klubu bolo naše územie ešte pričlenené pod Uhorsko a problémy, ktorými sme sa zapodievali ako národ, boli na míle ďaleko od futbalu, skôr sme riešili naše politické trenice a to, že raz budeme mať svoj samostatný štát a tiež vlastné futbalové kluby, o tom sme ani nesnívali. Ale vznik prvých klubov na území dnešného Slovenska napriek všetkým problémom datujeme už od 19. storočia, kedy sa šport formoval prevažne okolo veľkých miest, ktorými bola Bratislava, Prešov apod. Hovoriť o profesionálnych kluboch v tom čase sa nedá, spočiatku vznikali len ako rekreačné aktivity, akési posplitosti, ktorým sa ľudia venovali vo voľnom čase a tie neskôr tvorili základ futbalového klubu.

trofej

 
Nerovný boj

No pamätný deň, 25. mája 1929, kedy na Slovensko pricestoval profesionálny veľkoklub z Anglicka, víťaz anglickej ligy, Newcastle United, ktorá v tom čase bola obdobou dnešnej Premiere League, je zapísaný v análoch futbalovej histórie veľkými písmenami. Návštevou Slovenska deklarovali všetci priaznivci futbalu, že hlavným cieľom je prinášať radosť z tohto športu, ale s tým bola spojená aj demonštrácia ich sily v tomto športe. Angličania preto vyzvali náš amatérsky klub ČsŠK Bratislava, čo bol predchodca dnešného Slovana, na zápas. Už na prvý pohľad bolo zrejmé, že je to nepomer síl a hlavne to ani nebolo férové, aby profesionál bojoval s amatérom a tak dokazoval svoju prevahu.

fotbal

 
Debakel Angličanov

No zápas https://www.euva.sk/amateri-verzus-anglicky-profesionali slovenského klubu s Newcastle neskončil podľa predstáv fanúšikov anglického klubu a najradšej by ho úplne vymazali z histórie. Naši amatérski futbalisti dokázali pokoriť Angličanov vysokým skóre v náš prospech, vyhrali pomerom 8:1. Strelcom jediného góla do slovenskej brány bol v tom čase najlepší hráč Newcastla United Hugie Gallacher. Tento rozdiel vo výsledku poukázal na silu našich futbalistov a je možné, že práve tento výsledok podnietil nekorší rozmach profesionálnych klubov na Slovensku.

Amatéri verzus anglickí profesionáli
4 (80%)1