Čo by ženy mali vedieť o estrogéne

Lekári začali podávať estrogén ženám v menopauze v 60. rokoch minulého storočia.
Estrogénová substitučná liečba, ako sa začala označovať, mala pomôcť zmierniť návaly tepla a nočného potenia, ktoré sa tak často vyskytujú v menopauze, čo bola celkom rozumná úvaha. Hladina estrogénu a ďalších pohlavných hormónov začína kolísať približne rok pred poslednou menštruáciou.

relax

Pokles tvorby estrogénu vo vaječníkoch môže vyvolať niektoré veľmi  nepríjemné príznaky. Obnovenie hladiny estrogénu môže tieto príznaky zmierniť. Z dlhoročného výskumu však vyplýva aj to, že dlhodobé podávanie estrogénu predstavuje isté riziko. Lekári na začiatku podávali všetkým ženám iba estrogén, a to v pomerne vysokých dávkach. Ukázalo sa však, že tak zvyšujú riziko vzniku rakoviny endometria – výstelky maternice.
 

Zvážte výhody a nevýhody

Hoci lekári majú k dispozícii výsledky niekoľkoročného výskumu, je zrejmé, že im ešte stále chýbajú všetky odpovede na otázky o hormonálnej substitučnej liečbe. Čo by ste teda mali robiť, keď sa chcete rozhodnúť, či je dlhodobá hormonálna liečba vhodná práve pre vás?

Pozorujte sa. ,,Každá žena by mala zvážiť svoje obavy z rizika vzniku rakoviny prsníka oproti riziku vzniku srdcovej choroby a osteoporózy.”
Vyberte si formu zodpovedajúcu účelu. Hormonálna substitučná liečba môže mať formu tabliet a vaginálnych krémov a náplastí, z ktorých sa estrogén vstrebáva kožou. ,,Náplasti a tablety môžu mať rovnaké účinky.”

dívka

Nikdy nehovorte nikdy.Hormonálnu substitučnú liečbu môžete vyskúšať aj niekoľko rokov po menopauze. ,,Predstava, že musíte začať v menopauze, je chybná.” Ženy si však, bohužiaľ, oveľa horšie zvykajú na hormonálnu liečbu, ak s ňou začnú v neskoršom veku. Staršie ženy tak prichádzajú o roky prevencie srdcovej choroby a osteoporózy.
 
Pokiaľ vám hrozí stredné alebo vysoké riziko vzniku srdcovej choroby alebo osteoporózy, urobíte najlepšie, keď s hormonálnou liečbou začnete čo najskôr.

5.0
02