Prečo sú nechty pre človeka také dôležité?

Samotné nechty sú zložené z keratínu. Je to tá istá látka, ktorú vaše telo používa na vytvorenie vlasov a hornej vrstvy pokožky. Nechty máme v podstate už predtým, ako sa narodíme. Odkiaľ sa však vzali www.sublimax.sk/vase-nechty-su-naozaj-dolezite/ ?

nehty

Zdá sa, že nechty začínajú rásť, keď začína vznikať vrstva pokožky v tvare U. V skutočnosti je tento proces oveľa zložitejší. Nechty sa začínajú vyvíjať pod vrstvou pokožky.

Keď narastú bunky v koreňoch nechtov, nové nechtové bunky vytláčajú tie staré, ktoré sa vyrovnávajú a vytvrdzujú vďaka keratínu, čo je proteín vytvorený týmito bunkami. Novo vytvorený necht sa potom posúva pozdĺž nechtového lôžka, čo je rovný povrch pod nechtami. Nechtové lôžko sa nachádza v hornej časti drobných krvných ciev, ktoré ho vyživujú a dodávajú vašim nechtom ružovú farbu.

nožičky

Nechty rastú pomaly, v skutočnosti narastú asi o 2,5 mm každý mesiac. Pri tejto rýchlosti môže trvať 3 až 6 mesiacov, kým narastie úplne nový necht.

Tam, kde sa nechty stretávajú s pokožkou, sa nachádza nechtová kožtička, ktorá pomáha chrániť nový necht vyrastajúci z nechtového koreňa. Lunula, pochádza z latinského slova „mesiac“, je bledý polkruh tesne nad nechtovou kožtičkou. Najlepšie je ju vidieť na malíčkoch.

manikůra

Starostlivosť o nechty
Možno budete potrebovať odborníka, aby vám pomohol upraviť nechty na rukách a nohách. Môžu sa použiť kliešte na nechty alebo nožničky. Na vyhladenie okrajov nechtov môžete použiť pilník na nechty.
Nechty by mali byť ostrihané dorovna, mierne zaoblené. Mať pekne ozdobené nechty vám nedovolí okusovať si ich, čo je nepekný zlozvyk vedúci k infekcii. Nechty by ste tiež mali dostatočne hydratovať krémom na ruky alebo hydratačným krémom.
Nechty na nohách rastú pomalšie, netreba ich strihať tak často. Ak už ich striháte tak dorovna, aby nezarastali.
Pomoc nájdete napríklad v profesionálnom salóne, kde sa o vaše nechty postarajú odborníci.